Jak působí v lidském organizmu?
S působením enzymů se v lidském organismu setkáme úplně všude. Někdy se jim také říká „biologické katalyzátory“, protože usnadňují průběh biochemických reakcí. Jednoduše řečeno naprostá většina reakcí v těle by bez enzymů vůbec neproběhla.
Za co všechno jsou enzymy odpovědné?
Vyjmenovat všechny konkrétní funkce enzymů tu samozřejmě nemůžeme, jsou jich tisíce. Obecně však enzymy pro organismus vykonávají především tyto funkce:
Přeměna potravy na energii
Enzymy zajišťují trávení potravy tak, aby se živiny mohly dostat dovnitř buněk. V buňkách enzymy přeměňují základní živiny (bílkoviny, tuky a cukry) na molekuly, které je možné bezprostředně využít pro výrobu energie. Nakonec enzymy umožňují výrobu energie v buňce a také její skladování.
Odstraňování odpadních a škodlivých látek
Enzymy zajišťují přeměnu zplodin metabolismu na takové látky, které je možné efektivně a bezpečně vyloučit z těla ven. Pomocí enzymů také z těla vylučujeme škodlivé cizorodé látky (zbytky léků, alkoholu, cizorodých chemikálií).
Buněčné dělení a růst organismu
I tak zásadní děj, jako je zmnožování genetické informace a buněčné dělení, zajišťují enzymy. Bezchybné dělení buněk je samozřejmě nutné pro růst mladého organismu, ale také pro účinnou regeneraci všech tkání nebo třeba prevenci rakoviny.
Ochrana před nemocemi a infekcí, regulace krevního oběhu
Jako ochranu při napadení cizími mikroorganismy spouštějí enzymy zánětlivou reakci. Enzymy se tak podílejí na imunitních procesech, ale i na dalších komplexních pochodech, jako je řízení krevní srážlivosti, krevního tlaku nebo oběhu.