Co je to enzymoterapie?
Jako enzymoterapie se označuje způsob léčby, který využívá prospěšných vlastností enzymů (především rostlinného původu) pro lidský organismus. Je známo, že léčebné enzymy působí nejlépe, pokud jsou podávány ve směsi. Proto přípravky enzymoterapie obsahují zpravidla více synergicky působících léčebných enzymů.
Základní informace o enzymoterapii
- Jaké druhy enzymů se pro terapii využívají nejčastěji? V enzymoterapii se používají především enzymy souhrnně označované jako proteázy, které v organismu napomáhají štěpení bílkovin. Tato jejich vlastnost příznivě působí u řady patologických stavů a onemocnění.
- Jaký je mechanismus účinku? Enzymy využívané v enzymoterapii štěpí bílkoviny podílející se na vzniku krevních sraženin, čímž podporují krevní oběh, snižují otoky, brání vzniku trombóz a působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Tím, že léčebné enzymy pomáhají odstraňovat otoky, snižují i bolest v postižené tkáni. V neposlední řadě tyto enzymy urychlují průběh zánětu a podporují funkce imunitního systému.
- Jaké jsou hlavní výhody enzymoterapie? Enzymy jako přirozené přírodní látky jsou velmi bezpečné a nemají téměř žádné nežádoucí účinky. Enzymoterapie je kontraindikována pouze u osob alergických na některou složku přípravku nebo v některých případech poruch srážlivosti krve.
- Kdy lze nasadit enzymoterapii? Enzymoterapie se běžně využívá při léčbě zánětu horních a dolních cest dýchacích, k podpoře léčby antibiotiky, k urychlení hojení a snížení otoku po operacích a úrazech, při léčbě gynekologických zánětů a zánětů močových cest, při léčbě zánětu žil a v neposlední řadě při léčbě kloubních onemocnění (artróza) a k podpoře zdravé funkce kloubů při větším zatížení (například u sportovců).