Jak enzymy doplňují léčbu
Proteolytické enzymy je možné užívat i preventivně, především při zvýšené námaze a nárocích na organismus (například sportovci). Pro své specifické účinky se však enzymy nejčastěji používají jako podpůrná léčba u některých onemocnění.
Mezi onemocnění, při nichž se podpůrná léčba proteolytickými enzymy nejčastěji doporučuje, patří následující:
- Zánětlivá a autoimunitní onemocnění – enzymy cíleně ovlivňují imunitní mechanismy, pomáhají odstraňovat buňky poškozené zánětem, zmírňují zánětlivé projevy, snižují otok tkání a tím i bolest v postiženém místě.
- Léčba antibiotiky – enzymy podporují průnik antibiotika do tkání a zvyšují tak účinnost léčby.
- Podpora regenerace a hojení tkání po operacích nebo úrazech – enzymy pomáhají odstraňovat poškozené buňky a tkáň, „čistí“ rány a urychlují a zefektivňují tak proces hojení (snižují riziko jizvení tkáně).
- Onemocnění kloubů – stále více se ukazuje, že artróza, nejčastější onemocnění kloubů, je především zánětlivé onemocnění; svým příznivým účinkem na imunitu a zánět tak proteolytické enzymy potlačují chorobné procesy v kloubech, ale také snižují otok a bolest.
- Při trávicích obtížích – proteázy jsou enzymy schopné štěpit bílkoviny včetně těch přijatých v potravě; používají se proto ke zmírnění trávicích obtíží, jako je zácpa, dráždivý tračník, ale také k podpůrné léčbě zánětlivých střevních onemocnění (Crohnova choroba).
- Léčba kardiovaskulárních onemocnění, prevence trombóz (tvorba krevních sraženin) – enzymy štěpí rovněž bílkoviny, které tvoří krevní sraženiny a jsou odpovědné za srážení krve; tím zlepšují cirkulaci, snižují otoky, zlepšují prokrvení tkání a především snižují riziko trombóz.
- Prevence a podpora léčby zhoubných nádorů – existují studie potvrzující příznivý účinek enzymů v prevenci zhoubných onemocnění.